Енергоаудит

ЕНЕРГОЕФЕКТИВНІСТЬ «ОЗБРОЄНИМ ОКОМ»,
або
ЧОМУ ТАК ХОЛОДНО ЗИМОЮ В ДОМІ.

Ми вже привикли до постійного збільшення плати за енергію. Постійне збільшення споживання енергоносіїв у світі призводить до збільшення їх вартості. Все виглядає логічно. Проте, якщо порівняти величину зростання ціни на енергоносії та зростання ціни на теплову енергію, яка складає основну частину плати за блага цивілізації для нас - логіка пропадає.
Ще більше не піддається логіці різниця між платою за опалення житлової площі за допомогою автономного опалення та централізованого. Тим людям, яким вдалось відімкнутись від централізованого теплопостачання, як нікому іншому зрозуміло, що нарахування за спожиту теплову енергію при обігріві квартир від централізованих котелень, м’яко кажучи, «несправедливі».
Мені досить часто доводиться чути такі два запитання:
-         Моя квартира і квартира моїх друзів співрозмірні за площею, будинки типові і поверх той самий, тільки в мене централізоване теплопостачання, в моїх друзів – автономне газове.  Проте, чому я всього лиш за опалювальний періоду, плачу більше за теплову енергію ніж мої друзі за цілий рік спожитого газу, і це не враховуючи так звану абонентську плату?
-         Опалення встановлено автономне, і теплоізольована будівля, проте чому холодно в домі і чому такі великі рахунки за спожитий газ?
Щось не так?
Кожен з нас підсвідомо розуміє чому так. Чому тепло централізованих котелень дорожче, або чому занадто багато спожито за минулий місяць природного газу, проте здогадки це наші суб’єктивні висновки.
Для того щоб розібратися в цьому питанню і сформулювати, по можливості, об’єктивні висновки, скористаємось сучасними технологіями – пристроєм для отримання теплового зображення - тепловізором. Будь-який об’єкт нагрітий до температури вищої абсолютного нуля випромінює невидимі для людського ока інфрачервоні промені. Ці промені сприймаються детектором тепловізора та трансформуються у видиме для нас зображення. Отже, будь-яке тепло що «втікає» з нашої будівлі стане видимим для нас.
Отож почнемо наше дослідження. Для візуалізації теплових потоків ми використали телевізор FLUKE Ti25. На вищенаведених теплових зображеннях гарячі ділянки зображені світло-червоним кольором, холодні – темно-синім. Деякі цікаві для нас ділянки відмічено додатково і вказано значення температури поверхні в даних точках.
 Розпочали ми з себе – 9-ти корпус Івано-Франківського національного технічного університету нафти і газу. Університет практично повністю перейшов на автономне опалення. Це призвело до значного зменшення оплати за тепло. Проте в деяких приміщеннях як було холодно так і залишилось.
Оглянувши деякі будівлі університету за допомогою тепловізора, стає все зрозумілим. Будівля збудована ще в минулому столітті, коли енергія коштувала «копійки», а вимоги до теплоізоляції стін були не надто суворими. Стіни в таких будівлях володіють високою теплопровідністю і тепло через стіни легко виходить назовні нагріваючи повітря навколо. Зовні ділянки стін через які відбуваються втрати теплової енергії тепліші, тому на тепловізійному зображенні вони подаються у світло-червоних кольорах.
Найбільше це проявляється в місцях встановлення батарей систем опалення (як правило їх встановлюють під віконними пройомами). Батареї нагрівають не тільки повітря в приміщенні, але і стіну, а та в свою чергу віддає тепло за яке ви заплатили навколишньому середовищу. Тому і холодно….

Інша причина втрат теплової енергії – низька якість виготовлення та монтажу вікон.

В результаті близько 42% теплової енергії втрачається через огороджуючи конструкції будівлі (стіни, стеля, підлога, вікна та двері).

Ну добре, скажете ви, втрати є. Але втрати як і в мене (централізоване теплопостачання) так і в сусіда (автономне опалення) однакові, оскільки однакові будівлі. Чому ж мої платежі більші.
Якщо б у вас в квартирі (будинку) був встановлений лічильник спожитої теплової енергії, плата була б практично однаковою. Біда в тому, що такий лічильник у вас не встановлено, а оплата більша, тому що в тариф закладено втрати самої теплогенерувальної компанії. За оцінками ці втрати на ділянці від котельні до споживача сягають 32%, не враховуючи втрат теплоносія (за різними оцінками до 45%), які також оплачувати доводиться вам. Тут стає зрозумілішим чому «так інтенсивно» відбувається встановлення теплових будинкових та квартирних лічильників.
Тепер розглянемо де і чому втрачається тепло на шляху котельня – споживач.
Перш за все – це малий коефіцієнт корисної дії котлів централізованих котелень, ефективність роботи яких у порівнянні з вимогами сучасних норм є низькою. Втрати тепла при генеруванні за скромними підрахунками оцінюються в 28%).  Значна частина тепла природного газу (в основному), що спалюється викидається в навколишнє середовище.       
Димова труба «світиться» на екрані тепловізора. Якщо ви біля такої котельні – можете зайти погрітися, ви ж за це тепло також заплатили.
Розширювальні ємності – найгарячіше місце, яке вдалось виявити в 20 градусний мороз. При цьому температура їх окремих елементів сягала 82 градусів Цельсія. Різниця температур як бачите перевищує 100 градусів Цельсія!!!

Інша причина втрат на шляху від котельні до споживача це сам шлях, тобто мережі, якими відбувається транспортування тепла до вашої будівлі.

Зношеність труб системи централізованого теплопостачання, руйнування, а подекуди відсутність теплоізоляції та втрати самого теплоносія – основні причини втрати теплової енергії на шляху від котельні до споживача. В результаті цього температура в колодязях (люках) є значно вищою. Знов ж таки за підігрів колодязів систем теплопостачання платить споживач.
Підчас наших спостережень практично всі люки колодязів системи теплопостачання «світилися» на екрані тепловізора яскраво-червоним кольором.
Незважаючи на мороз, земля над теплотрасами не промерзає. Сніговий покрив в таких місцях відсутній.
Далі пропонуємо глянути Вам на наші будинки «озброєним оком».
Житловий будинок (вул.. Карпатська) навпроти головного корпусу університету. Радянська будівля – своєрідний пам’ятник тій владі.

Будинок на вул. Українська. Батареї системи опалення зовні чітко ідентифікуються, вікна хоч і сучасні – металопластикові, проте володіють не надто сучасними теплоізоляційними характеристиками. Загалом ситуація є аналогічна для всіх будинків радянської доби.

Міська дитяча поліклініка, вул. Тичини. Різниця температур повітря та поверхні стін перевищує 20 град. Цельсія. Проте приміщення досить непогано опалюється – комусь жарко стало і він відкрив віконечко (верхній правий кут теплограми +12,6 град.).
Віконні рами застарілі. Теплоізолятор між віконними рамами та віконними пройомами втратив свої тепло ізолюючі характеристики (якщо він там був встановлений) – ось і маємо причини втрат тепла. 

А це уже всім вам добре знайомий центр нашого міста, тільки іншим поглядом.


І почалось. Відносно недавно на центральній вулиці Івано-Франківська були модернізовані теплотраси і повністю замінені на сучасні. Проте різниці не видно. Користь одна для бездомних тварин, які в морози можуть погрітися на люкуах.



Коментарі зайві!!!


Ну а дані зображення важко не прокоментувати. Початок вул. Незалежності. І без тепловізора видно відповідальність певних служб. Це напевне турбота про зелені насадження, адже біля люків ростуть хвойні дерева і зеленіє травичка. Температура більше 40 град. Різниця температур складає майже 60 град.
Все ж таки багатий ми народ, коли згідні платити за підігрів наших вулиць та зелених насаджень. Це зовні температура люка 40 град., всередині ж напевне всі 70.Гордіться – Ви заплатили за це все.

Теплові зображення інших будівель центру міста. «Поглянь на світ по новому».


І знову наші «старі знайомі». Чомусь після цього я не дуже вірю в подану в літературних джерелах величину втрат теплової енергії  в 32% на шляху від котельні до споживача.




Податкова адміністрація. Будівля також термомодернізована зовсім недавно. Проте Ви уже самі можете зробити висновки де встановлені батареї системи опалення. В кабінетах досить жарко, хтось відкрив віконечко.

Коли будете прогулюватись по вул. Незалежності взимку і стане Вам холодно – люки біля податкової дозволять Вам безкоштовно зігрітись. Просто зупиніться над ними. Хоча чому безкоштовно – всі ми за такі «пункти обігріву» постійно сплачуємо.

Пожежна на вул. Франка, підійти ближче побоялися, охоронець якось не дуже дружелюбно дивився в наш бік.

Вул. Івана Франка. Коментарі зайві!



Сучасна будівля. Будинок новий – проблеми ті ж самі.







Ну і звичайно, як ми могли оминути «Білий дім».
















Так званий «спальний район» міста. 9-ти поверхові панельні будівлі. Необхідно нагадати, що залізобетонні конструкції є хорошими провідниками не тільки звуку, але і тепла. Тому для того щоб було тепліше в квартирі обов’язково таку будівлю потрібно утепляти. Хто це вже зробив відчув реальну економію.
Проте до питання утеплення таких будівель потрібно підходити комплексно. Найбільша економія буде за умови утеплення відразу усієї будівлі, включаючи дахові і підвальні приміщення (з точки зору пожежної безпеки – це також є кращим варіантом). В цьому випадку власники квартир також мають можливість економії коштів і на проведення монтажних робіт.   
При утепленні окремих квартир – втрат тепла не оминути.

(energy audit, energy efficiency, thermal, thermal imager, heat loss)